Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Urugvaj za lačne popotnike – 2. del

Praktičen vodič po Urugvaju

V prejšnji številki Globetrotterja sem pisala o Urugvaju, o najmanjši a hkrati najbogatejši državi v Južni Ameriki. Izvedeli smo, zakaj je tako povezan z Argentino, kako je z legalizacijo marihuane in v čem se razlikuje od Argentine. V tokratni številki pa vam predstavljava najine najlepše kotičke Urugvaja, ki bi jih vsak moral obiskati.

Vsebina

Zakaj bi se splačalo obiskati Urugvaj?

Kot že vemo, je Urugvaj kulturno zelo podoben Argentini, marihuane pa kot turist ne morete kupiti. Zakaj bi se sploh splačalo obiskati to državo? V čem je posebna?

Za naju je Urugvaj zanimiv že zato, ker ga ne obišče veliko turistov. Večina popotnikov po Južni Ameriki se raje osredotoči na »zanimivejše in bolj drugačne države« kot pa za Urugvaj, ki je zelo razvit, poleg tega pa še izredno drag. Turizem v Urugvaju je zgoščen na obali Atlantika, kamor hodijo Argentinci in deloma tudi Brazilci na počitnice. Preostali del države pa je praktično neobljuden. Za naju je bil ravno ta del, zelena notranjost Urugvaja, najlepši. Mir, spokojnost in zelenje, ki ga v Argentini, kjer sva potovala pred tem, nikjer ni bilo videti. Občasno iz sicer ravne pokrajine pogleda še kakšen grudast grič in razgled je popoln. Spodaj je nekaj najinih predlogov, zakaj bi se splačalo obiskati Urugvaj:

  • Fray Bentos
    V kraju Fray Bentos je bila nekoč zelo poznana in zelo produktivna tovarna za predelavo govedine v konzervirano meso. Kako zelo produktivna je bila, najbrž pove krut podatek, da so dnevno tam zaklali kar 2000 krav, kar je menda celo svetovni rekord. Način izvedbe pa ni ravno primeren za standarde 21. stoletja. Kakorkoli, tovarna je danes pod Unescovo zaščito, preurejena v muzej in si jo je mogoče ogledati. Kdor ima dovolj dober želodec za to.
  • Colonia del Sacramento
    Colonia del Sacramento je bilo prvo mesto na področju današnjega Urugvaja. Portugalci so ga ustanovili, da so si zagotovili nadzor nad ustjem reke Río de la Plata, ki je bila pomembna plovna pot. Zanimivo je, da Portugalci mest niso gradili tako zelo načrtno in natančno kot Španci, zato Colonia nima značilnih pravokotnih ulic, pač pa so vse naključno prepletene. Colonia je še danes zelo lepo ohranjena v prvotnem, kolonialnem stilu in kot taka privlači številne obiskovalce, predvsem Argentince.
  • Montevideo
    Montevideo je glavno mesto Urugvaja, ki so ga ustanovili Španci kot odgovor na portugalsko ustanovitev Colonie. Ima tipično arhitekturo in zasnovo mesta s pravokotnimi ulicami in kolonialnimi španskimi cerkvami. Danes je Montevideo središče vsega v Urugvaju. Zato je to ogromno in prometno mesto s številnimi uradniškimi, upravnimi in poslovnimi stavbami. Za turista je zanimiv stari center, Montevideo Viejo, z mavzolejem urugvajskega osamosvojitelja Artigasa.
  • Casapueblo
    Casapueblo je »bivanjska skulptura« urugvajskega umetnika Carlosa Páeza Vilara. Njegova prvotna ideja je bila, da bi na strmi, skalni obali Atlantskega oceana ustvaril skulpturo, v kateri bi lahko živel. Začel je z manjšo hišo zase ob morju (narejena iz kovine in pozneje iz lesa), kjer bi lahko ustvarjal, potem pa je svoji koči dodajal sobe, prostore, vrtičke, terase in nastala je ogromna stavba, narejena iz belega cementa. Barva in oblika dajeta vtis pravljičnega gradu ob morju s čudovitimi razgledi skozi okna in s teras, z veliko pticami, za katere je naredil posebne prostorčke na fasadi, ter z zanimivimi umetninami v njeni notranjosti.
  • Punta del Este
    Punta del Este je najbolj turističen kraj v Urugvaju in središče poletnega turizma.
    Plaža Brava (Playa Brava) je ikona mesta, ki navdušuje s čudovitimi sončnimi vzhodi in izredno fotogenično skulpturo prstov, ki gledajo iz peska. Ko boste potrebovali kakšen dan oddiha od potovanja, je to kraj za vas. Možnosti nastanitev je ogromno, od najprestižnejših hotelov do cenovno zelo ugodnih hostlov, kot je hostel verige El Viajero – Punta del Este.
  • Salto del Penitente
    Večina turistov v Urugvaju se zadržuje ob obali in obišče mesta, kot so Colonia del Este, Montevideo in Punta del Este, potem pa pot nadaljujejo v Braziliji. Tej poti se tudi reče »gringo trail«. Kaj pa je v notranjosti Urugvaja? Predvsem veliko ravnine, nešteto rek in potočkov ter ogromno pridelovalnih površin in pašnikov. Tudi kakšen griček. Čez en takšen griček teče rečica in ob padcu ustvarja slap Salto del Penitente. Za naju je bil to eden lepših krajev. Narava, mir, spokojnost, zelena pokrajina, možnost kopanja v tolmunih in številne živali ... Odmik od urugvajske obale do slapu Salto del Penitente se več kot splača!

Kako potovati po Urugvaju?

Midva sva potovala s svojim avtom, a verjetno to ni najbolj ekonomična možnost, saj je bencin izredno drag, prav tako tudi cestnine. Večini popotnikov se bo verjetno najbolj splačalo uporabljati avtobuse, ki so relativno ugodni in udobni tudi za daljše vožnje.

Kje spati v Urugvaju?

Ponudbe nastanitev je v Urugvaju veliko, od prestižnih hotelov do preprostih sob. Midva sva ves čas najinega potovanja v Urugvaju bivala v hostlih verige El Viajero. Ti se nahajajo v mestih Colonia del Sacramento, Montevideo, Punta del Este in Cabo Polonio.

Hostel v Montevideu je odličen za družabno življenje, saj ima bar in prireja veliko dogodkov, kjer se mladi popotniki lahko srečajo, družijo in si izmenjajo izkušnje s potovanj. Midva sva bila tam ravno v času valentinovega in priredili so zabavo za valentinovo ter učne ure salse. Sedaj pa si prestavljajte skupino »lesenih« Evropejcev, ki poskuša posnemati prefinjeno gibanje učitelja salse iz Kolumbije. Prizor je bil kar bizaren. Njemu ni šlo v račun, kako ne znamo migati z boki, nam pa ni bilo jasno, kaj on s svojimi boki sploh počne. Zgledalo je fenomenalno, ampak da bi pa znali ponoviti za njim, to pa ne. Do konca večera smo že obvladali par plesnih figur in potem pri nadaljevanju zabave uspeli celo kaj odplesati.

Hostel v mestu Punta del Este pa je bil umirjen kraj, primeren za odmik od vsega norega žuriranja in glasnih prodajalcev na plažah. Čeprav se nahaja v središču mesteca, je hostel miren, a hkrati ponuja nekaj družabnosti z mizo za biljard in možnostjo ogleda nogometnih tekem na TV-ju (kar bo zanimivo predvsem za moško populacijo).

Kaj pa cene v Urugvaju?

Kot že omenjeno, Urugvaj ni ravno poceni destinacija. Bencin je tam najdražji v vsej Južni Ameriki (v času najinega obiska je bila cena 1,60 evra za liter 95-oktanskega bencina), cestnine pa so znašale približno 3–4 evre za 100 km (pa sploh nimajo avtocest, pač pa samo navadne regionalne ceste). Hrana v trgovinah je na voljo po približno normalnih cenah, medtem ko so cene v restavracijah in barih spet zelo visoke v primerjavi s cenami v sosednjih državah. Za potovanje po Urugvaju zato priporočava, da uporabljate avtobus, prenočujete v hostlih ter si, če imate možnost, nekaj hrane prinesete s seboj in si kuhate sami.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti

Prijava