Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Kako na pot zgolj z ročno prtljago

Ker so karte nizkocenovnih letalskih prevoznikov običajno na voljo v treh in več cenovnih kategorijah, ponavadi ti prevozniki spretno oglašujejo zgolj najnižjo ceno z le nekaj evri nadomestila za celoten polet. V ceno je seveda vključen zgolj en(!) kos ročne prtljage in naključno dodeljen sedež. Včasih je cena res mamljiva in smo v dilemi, ali je res vredno in sploh treba doplačati toliko več, da s seboj vzamemo še dodaten kos (večje) prtljage za tistih nekaj dni pobega na lepše.

Vsebina

Ali se sploh da iti na pot zgolj z enim kosom ročne prtljage za nekaj dni ali celo za cel teden? Hja, če greste že zgolj na kavo z ročno torbo, ki presega dimenzije letalske ročne prtljage, bo to za vas res precejšen izziv. Prav tako popotniškim začetnikom ne priporočam, da že na prvem samostojnem poletu poskusijo tovrsten »ekstremizem«. Razmislite tudi, kam potujete in s kakšnim namenom – greste le na krajši in organizacijsko manj zahteven mestni oddih, kjer se boste večinoma sprehajali po ulicah, raziskovali muzeje in razvajali brbončice z lokalno gurmansko ponudbo? To je z zgolj z ročno prtljago popolnoma izvedljivo. Če pa se imate namen potepati po naravi, zna biti ta najcenejša izbira letalske karte že nekoliko manj izvedljiva, saj boste verjetno potrebovali dodaten par obutve in še vsaj en dodaten komplet vseh oblačil ter nekaj dodatnega prostora za celodnevne prigrizke in vodo. Če greste na pot v času dežja, imejte v mislih, da morate v prtljagi zagotoviti še prostor za dežnik in/ali pelerino. Odgovorite si tudi na naslednja vprašanja: Kakšne so vaše spalne navade? Spite v pižami? Greste na pot v toplejšem obdobju, ko potrebujete manj oblačil in so ta lažja, ali potujete v hladnih in deževnih mesecih? Želite s seboj vzeti tudi fotoaparat? Morate s seboj prinesti tudi kak drug, malce večji predmet? Nizkocenovci so pri izbiri najcenejše tarife potovanja res striktni – 1 kos pomeni 1 kos. V večini primerov vam ne bodo dovolili manjšega kovčka oz. nahrbtnika in še ročne torbe. Ne bodo vam dovolili večjega kosa prtljage, kot je to dovoljeno. Ne bodo vam dovolili še ene nakupovalne vrečke z darili. Osebno sicer še nisem doživela, da bi potniki pred vkrcanjem morali svojo prtljago tlačiti v njihove železne prostore za oceno velikosti prtljage in loviti centimetre, a prerekanje ob vkrcanju zaradi dodatnega kosa prtljage se ne obnese – doplačate dodaten kos prtljage ali pa se ne vkrcate na letalo.

Naslednji nasveti so namenjeni predvsem začetnikom, ki še razmišljajo, ali je pot z enim kosom ročne prtljage sploh fizično izvedljiva ali ne:

Izbira ročne prtljage

Vsekakor izberite nahrbtnik in ne škatlastega mini kovčka s tršo zunanjostjo. Nahrbtnik je praktičen in vam pušča proste roke (dobesedno), vsebuje več manjših predalov in žepov, njegova oblika pa je prilagodljiva, zaradi česar je neprimerno lažji za nošenje. V primeru potepanja boste kovček morali vleči za seboj po (mokrih, umazanih?) ulicah, ena roka bo vedno zasedena in manj bo manevrskega prostora za zlaganje trših predmetov, poleg tega pa je kovček nepriročen za obisk muzejev in restavracij, imate pa tudi zgolj en prostor, kamor nagnetete čisto vse ipd. Poleg tega je nujno vzeti v obzir dejstvo, da so dimenzije ročne prtljage pri vsakem nizkocenovcu drugačne in se med seboj razlikujejo za nekaj centimetrov. Na vsakih nekaj let dimenzije tudi spreminjajo (kakopak jih zmanjšajo). Mehak nahrbtnik lahko vedno nekoliko zmanjšate in potlačite na eni strani za nekaj centimetrov, kovčka pa žal ne morete.

Potovanje_z_Rocno_prtljago_-_Traveling_with_Hand_Luggage_2.JPG

(Ne)dovoljeni predmeti v ročni prtljagi

Največkrat začetniki prosijo za nasvete, kako je s tistim pravilom »največ 100 ml in skupne prostornine 1000 ml«. Kje se dobijo te posebne vrečke? Ali lahko s seboj vzamem to ali pa to? Kadilci imajo največ težav s tem, ker s seboj v ročno prtljago ne smejo vzeti vžigalnika. Ženske imajo težave s toaletnimi pripomočki, ki največkrat presegajo dovoljeno prostornino 100 ml, zato jih pakirajo v manjše. Vedeti je treba, da tudi kreme sodijo v to kategorijo z omejeno prostornino. Škarjice niso dovoljene. Pilice z ostrim robom tudi ne. Vrečke na zadrgo dobite na oddelku gospodinjstva v vsaki živilski trgovini ali drogeriji. Imajo jih tudi na letališčih, in sicer v prostorih pred varnostnim pregledom. Uporaba navadne plastične vrečke, ki jo dobite na oddelku sadja, ni dovoljena. Svetujem vam, da si omislite nekoliko večjo (s prostornino več kot 1 liter), saj boste vanjo lažje položili različne predmete – upoštevati morate tudi njihovo embalažo in različno obliko pakiranja. Če potujete večkrat letno, si v drogerijah lahko kupite manjše 100-mililitrske plastenke, ki jih večkrat napolnite s svojim najljubšim šamponom, gelom za tuširanje in podobnim. Predlagam pa, da si olajšate delo in si v drogeriji kupite manjša pakiranja kreme za sončenje, zobne paste, šampona, deodoranta, gela za tuširanje, tekočine za leče, kreme za roke in razkužila. Namesto gela za tuširanje s seboj vzemite milo in tako prihranite nekaj prostora za katero od drugih tekočin, ki se vam zdijo pomembne. Ne pozabite tudi na nujna zdravila in kak lekadol, obliž in bonbon za grlo. Vzemite zložljivo ogledalo in čim manjši glavnik, zobna krtačka pa že sama po sebi zasede malo prostora.

Kaj sploh vzeti s seboj na pot, da bo zavzelo čim manj prostora?

Čim manjšo denarnico, ki vsebuje potovalni oz. osebni dokument, plačilno in kreditno kartico, kartico zdravstvenega zavarovanja in nekaj drobiža. Vse kartice ugodnosti mirno pustite doma, saj vam jemljejo dragoceni prostor in povečujejo težo.

Napolnjen telefon in polnilnik. Na Gmailu si shranite kopije svojega potovalnega dokumenta in turistično zavarovalno polico. V aplikacijah in na Gmailu imate dostop do svoje letalske karte, rezervirane namestitve in prevoza, lokacij želenih ogledov, turističnih točk in vseh možnih zemljevidov. Če ste omejeni s prostorom, se tako izognete tiskanju teh dokumentov. Po Evropi imate običajno na voljo dovolj brezplačnega prenosa podatkov, da do vseh želenih informacij pridete z le nekaj klikov, poleg tega je tudi Wi-Fi dostopnih točk na voljo dovolj. Aplikacije povečini omogočajo tudi dostop brez prenosa podatkov, dokumente pa si lahko shranite tudi v shrambo neposredno na telefonu.

S seboj vzemite žepni digitalni fotoaparat (če vam ne zadostujejo fotografije, posnete s telefonom), za klasični DSLR žal ne bo prostora med ročno prtljago. Prostora ne bo dovolj niti za knjigo. Med kratkimi evropskimi poleti si čas skrajšajte z reševanjem križank ali branjem revije, ki zasede manj prostora v nahrbtniku, ali pa malce pokramljajte z osebo na sosednjem sedežu, če niste ravno med srečneži, ki so vam dodelili sedež ob oknu. Pri sebi imate tudi telefon, na katerega si naložite kak članek ali igro.

Potovanje_z_Rocno_prtljago_-_Traveling_with_Hand_Luggage_1.jpg

Kaj pa ostalo?

Odvisno od namena, časa in kraja potovanja ter izbrane namestitve. V hostlu vam bodo ponavadi ponudili uporabo brisače (vnaprej preverite, ali je zanjo treba doplačati), tako da je to že velik prihranek prostora. Vzemite omejeno število kosov spodnjega perila in kratkih majic – vse lahko v katerikoli obliki namestitve operete v umivalniku in posušite na stolu. Za nekajdnevno pot je običajno dovolj 1 kos obutve (naj bo lahka in primerna za vse priložnosti) in en par hlač, vedno pa se najde prostor za dodatne pajkice ali kratke hlače. Izberite čim bolj lahka in nemečkljiva oblačila, ki zasedejo najmanj prostora. Najljubše kose oblačil pustite doma. Oblačila, ki zasedejo največ prostora, imejte med potovanjem na sebi. Oblačila zvijte, saj tako zasedejo manj prostora kot klasično štirikotno zložena v omarah. Oblačila shranite v vrečko in jih tako zavarujte pred dežjem in tudi ločite, ko bodo enkrat umazana. Sončna očala si nadenite na glavo, mobilni telefon pa pospravite v žep. Odvisno od namestitve in svojih prehranjevalnih navad lahko s seboj vzamete tudi žlico – zajtrk (jogurt s kosmiči ali sadjem, mlečni riž, puding) ali topli obrok za zraven boste lahko tako brezskrbno pojedli v parku.

Ko se boste začeli poigravati z idejo, ali ste že zreli za pot zgolj z ročno prtljago, vam svetujem, da se preizkusite: preverite centimetrske omejitve ročne prtljage in si fizično omejite prostor (lahko uporabite škatlo ali nahrbtnik dimenzij, kot jih dovoljuje letalska družba) ter si vnaprej pripravite seznam stvari, ki jih potrebujete. Na mizi si pripravite predmete, za katere menite, da jih na svoji poti potrebujete. Poskusite vse predmete zložiti v svoj testni prostor. Če jih imate preveč, jih sistematično zmanjšujte, dokler ne dosežete zadostne prostornine. Pustite si tudi nekaj rezerve za morebiten nakup spominčka, svoj najljubši prigrizek in plastenko vode, ki jo boste kupili na končni destinaciji (še raje si omislite ekološko zložljivo in večkrat uporabno plastenko). Ključno je, da vnaprej dobro premislite in se na pot dobro pripravite ter s seboj vzamete le najnujnejše. Moto »za vsak slučaj vzamem še to« tu žal ne bo izvedljiv. Ker boste z ročno prtljago potovali večinoma po Evropi, ste lahko brez skrbi, saj boste lahko v večini primerov na destinaciji dokupili skorajda vse, kar bi morebiti pozabili vzeti s seboj.

Potrebujete še kakšen nasvet pri potovanju z ročno prtljago ali pa želite z nami deliti svojo izkušnjo? Pridružite se nam na Instagramu in v popotniški skupini »Poceni potuj in se izobražuj« na Facebooku ter nam podajte povratne informacije. Veseli jih bomo!

Sorodni članki