Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Teheranska kultura s tradicionalnim življenjem

Vzpostavitev iranske prestolnice

Teheran kot drugo največje mesto na Srednjem vzhodu obišče veliko število popotnikov, ki jih privlači avtentična kultura z edinstveno kulinariko, arhitekturo in iransko zakonodajo, s čimer je opredeljeno vsakdanje življenje prebivalcev in obiskovalcev Teherana. Iranska prestolnica se nahaja ob gorovju Elburs z najvišjo točko, stratovulkanom Damavand, ki v višino meri 5671 metrov. Moderno zasnovano mesto z 9,5 milijona prebivalcev je mesto s tipično kulturo, usmerjeno v tradicionalno življenje, povezano z religijo in vrednotami zahodne Azije. Kultura v Teheranu prebivalcem narekuje odnos do življenja s pravili oblačenja in obnašanja, ki ženskam določa nošenje muslimanskega pokrivala hidžab, moškim pa zgornja oblačila s kratkimi ali dolgimi rokavi. Po islamski revoluciji iranska zakonodaja prepoveduje ples v javnosti ter proizvodnjo in prodajo alkoholnih pijač. S popotniškimi nasveti spoznaj značilnosti Teherana in perzijskega sveta.

Vsebina

Ustanovitev današnjega mesta je mogoče izslediti iz zgodovinskih zapisov in časovno opredeliti v 11. stoletje, četudi je začetek naseljevanja tamkajšnjega področja določen z arheološkimi najdbami iz leta 6000 pr. n. št. Manjša vasica z imenom Raghā ali Raj je bila glavno mesto Velikega seldžuškega cesarstva v srednjem veku od leta 1043 do 1051. Veliko seldžuško cesarstvo je povezovalo turško, perzijsko, sunitsko in muslimansko kulturo ter se raztezalo od Male Azije do gorovja Hindukuša in Osrednje Azije pa vse do Perzijskega zaliva. Z mongolsko invazijo v 13. stoletju mesto Teheran postane pomembno mesto Mongolskega cesarstva s pomembnimi mestnimi tržnicami, kjer prodajajo sadje in začimbe. Preko stoletij je srednjeveško mesto z mestnim obzidjem regionalna prestolnica s trgovsko dejavnostjo na mestnih tržnicah. Leta 1796 Āghā Mohammad Khān, vladar Kadžarskega cesarstva, mesto Teheran prvič opredeli kot prestolnico iranske dinastije.

Zakaj naj si ogledam izbrane znamenitosti?

Velemesto, kakršno je Teheran, ki je razdeljeno na severni in južni del, obljublja vpogled v kulturne raznolikosti tradicionalne iranske prestolnice. Severni del z modernim in kozmopolitanskim vplivom je bogato območje z najbogatejšimi predeli Lavasan, Sahibqaranieh in Elaheh, kjer je prisotna moderna arhitektura, oblikovana po zgledu z zahoda, s perzijskimi tradicionalnimi elementi, medtem ko je južni del revnejši in manj privlačen. Velik del moderne arhitekture v mestu je ustvaril avstrijsko-ameriški arhitekt Victor Gruen. Mesto ima več kot 800 urejenih parkov in najbolj znamenite lokacije za druženje, kot na primer Si-e Tir street – ulico v središču Teherana, Bam tehran – razgledno točko na mesto in Darband – sosesko v bližini tradicionalne tržnice Tajrish. Katere kulturne znamenitosti lahko obiščeš in si ogledaš v prestolnici Teheran in o čem sploh pripoveduje preteklost o nastanku najbolj značilnih petih kulturnih znamenitosti:

02_Popotniski_nasveti_za_potovanje_v_Teheran_-_Travel_tips_for_traveling_to_Tehran_-_Photo_by_Steven_Su_on_Unsplash.jpg

Palača Golestan stoji blizu parka Shahr v 12. mestni četrti. Zgrajena je bila v 16. stoletju za časa vladavine drugega šaha Safavidske Perzije Tahmaspa I. Kraljevo palačo, ki vključuje kraljeve vrtove in dvorce so v 19. stoletju obnovili, da je lahko služila kot kraljeva rezidenca kraljev v obdobju iranske dinastije. Na kraljevi rezidenci si je mogoče ogledati različne dvorce, muzeje in dvorane, ki so opremljene z ogledali, štukaturami, ploščicami ter predmeti iz marmorja in lesa.

Imamzadeh Saleh iranska mošeja v Teheranu je postavljena v 1. mestni četrti ob trgu Tajrish. Oblikovana je v značilnem perzijskem arhitekturnem slogu s 14. stoletja, s katerim je poudarjena simetrija ter bogata zunanjščina in notranjščina stavbe. Nedaleč stran od mošeje je odprta knjižnica Nahj al-Balagha Foundation, kjer ob moderni znanosti hranijo tradicionalne islamske znanstvene raziskave. Mošeja Imamzadeh Saleh je ena največjih in najlepših svetišč v Iranu ter po vsem svetu.

03_Popotniski_nasveti_za_potovanje_v_Teheran_-_Travel_tips_for_traveling_to_Tehran_-_Photo_by_Alireza_Esmaeeli_on_Unsplash.jpg

Stolp Azadi je spomenik izdelan iz brušenega marmorja, ki v višino meri 45 metrov. Nahaja se na trgu Azadi v 9. mestni četrti, tik ob ustanovi Azadi Tower muzej. Zgradil ga je šah zadnje iranske kraljeve dinastije Mohammad Reza Pahlavi, da bi obeležil praznovanje 2500 let od začetka nastanka Ahemenidsko Perzijskega cesarstva. Arhitekturo spomenika je oblikoval iransko-kanadski arhitekt Hossein Amanat v iranskem klasičnem in postklasičnem arhitekturnem slogu 20. stoletja.

Stolp Milad s 435 metri višine je šesti najvišji telekomunikacijski satelit na svetu, zgrajen v letu 2007. Arhitekturna zasnova je nastala v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja kot simbol nove iranske vlade in Teherana. Telekomunikacijski satelit osmerokotne oblike z dvanajstimi nadstropji je postavljen v 2. mestni četrti, v neposredni bližini raziskovalnega inštituta Tehran Urban Observatory. Stavbe objekta ponujajo nakupovalno središče ter druge aktivnosti s kolesarsko stezo.

04_Popotniski_nasveti_za_potovanje_v_Teheran_-_Travel_tips_for_traveling_to_Tehran_-_Photo_by_Farzad_Mohsenvand_on_Unsplash.jpg

Most Tabiat povezuje dva javna parka z 270 metrov dolgo sprehajalno potjo. Nastal je leta 2014 z arhitektonskimi načrti iranske arhitektke Leile Araghian, ki je povezala Taleghani in Ab-o-Atash parka, ločena z avtocesto Modarres Expressway. Sprehajalni most je zgrajen v 3. mestni četrti s tremi ločenimi nadstropji, kjer so odprte restavracije in bari z razgledom na avtocesto. Ob poti na mostu so urejeni številni vrtovi s klopmi, kjer je mogoče uživati v razgledu na mesto tudi ponoči.

Sodobnost in preteklost v muzeju

Predstavitev iranske kakor tudi teheranske kulture na zgodovinskem, ideološkem in umetnostnem področju je predstavljena z več kot 50 muzeji in 100 galerijami, v katerih so predstavljene tako stalne kot začasne zbirke iranske zgodovine v Teheranu. S šestimi muzeji si oglej sodobno produkcijo 19. in 20. stoletja s 3000 eksponati iranske, evropske in ameriške sodobne umetnosti. Preteklost starodavnega Irana in islamske dobe z zgodovinskimi artefakti, islamsko revolucijo iransko-iraške vojne, narodno zbirko izdelkov z diamanti in dragulji ter zbirko perzijskih preprog iz 16. stoletja do danes s knjižnico, ki vsebuje 7000 enot knjižnega gradiva. Največji muzej v Iranu National Museum of Iran obsega 300.000 muzejskih eksponatov in z zbirko zgodovinskih in arheoloških najdb velja za enega najbolj uglednih narodnih muzejev na svetu. Produkcijo sodobne umetnosti in iransko zgodovino si lahko ogledaš v izbranih muzejih:

05_Popotniski_nasveti_za_potovanje_v_Teheran_-_Travel_tips_for_traveling_to_Tehran_-_Photo_by_Melika_Parand_on_Unsplash.jpg

Za obisk muzejev in prehajanje po mestu uporabi javni potniški promet metro ali običajni avtobus, trolejbus in hitri avtobus BRT – Bus Rapid Transportation, ki te odpelje do lokacij znotraj in izven mesta. Iz naselij v Teheran in v odročne vasi iz Teherana se lahko odpelješ s štirih potniških terminalov, in sicer zahodnega potniškega terminala (Terminal-e-gharb), vzhodnega potniškega terminala (Terminal-e-shargh), južnega potniškega terminala (Terminal-e-jonoob) in severnega potniškega terminala (Terminal-e-beihaghi). Potuj v mesto in iz mesta trajnostno in okolju prijazno.

Nakupovalno središče ali tržnica

Teheranske tržnice so nakupovalna središča, kjer se da kupiti skoraj vse, kar bi človek potreboval. Od vseh tržnic, ki jih Teheran premore, sta v ospredju dve, kamor pot zanese prav vsakega popotnika. Grand Bazaar – Velika tržnica in Tajrish Traditional Bazaar – Tajrish tradicionalna tržnica sta notranji tržnici s številnimi trgovinami, v katerih nudijo izdelke prehrambene industrije in druge uporabne proizvode za življenje. Velika tržnica se razteza na 10 kilometrov dolgem hodniku, na katerem so z obeh strani razporejene trgovine z raznovrstnim blagom. Blizu je zgrajena šahova mošeja Emam khomeini, ki je nastala v začetku 17. stoletja. Tajrish tradicionalna tržnica je zasnovana po Veliki tržnici, zato je izgled stavbe podoben izgledu Velike tržnice. Prvič so tržnico odprli v začetku 19. stoletja, vendar začetek delovanja tržnice sega v 18. stoletje. Prostori obeh tržnic spominjajo na upodobitev knjige v filmu Tisoč in ena noč ter ustvarjajo prijetno izkušnjo.

06_Popotniski_nasveti_za_potovanje_v_Teheran_-_Travel_tips_for_traveling_to_Tehran_-_Photo_by_Behzad_Ghaffarian_on_Unsplash.jpg

Avanture izven Teherana

Hiter dostop do bližnjih mest v Iranu je omogočen z običajnim avtobusom, zaradi česar lahko popotovanje po državi organiziraš za nizko ceno in nizkim ogljičnim odtisom. Trajnostno potovanje v nekatera bližnja mesta Irana – Kašan, Isfahan in Širaz kot tudi v puščavo Maranjab ter do bližnjega gorovja Elburs z vrhom Damavand je prava odločitev za odkrivanje preteklosti perzijske pokrajine. Državo z 31 provincami in 1245 mesti si približaj z Lonely Planet knjigo Iran, ki ti bo pri razumevanju države in odkrivanju kulture v veliko pomoč. Popotniška knjiga na 384 straneh predstavlja vse o kulinariki, religiji, zgodovini, arhitekturi, okolju ter drugih zanimivostih države. Preko 50 zemljevidov pa prikaže turistične in manj turistične lokacije v Iranu, kjer lahko doživiš popotniško izkušnjo z iransko kulturo. Tako priljubljene avanture v bližnja mesta in izletniške točke postanejo del tvojega potovanja po Iranu in njegovi prestolnici Teheranu, avtentičnemu mestu sveta.

07_Popotniski_nasveti_za_potovanje_v_Teheran_-_Travel_tips_for_traveling_to_Tehran_-_Photo_by_Hasan_Almasi_on_Unsplash.jpg

Seveda smo na tvojem potovanju pri organizaciji potovanja in avantur s tabo tudi člani Popotniškega združenja Slovenije, ki skrbimo za to, da vsak popotnik pridobi popotniške nasvete in vse potrebne informacije o turističnih destinacijah v državah sveta, kamor potuje. Za dobro orientacijo in zanimive zgodbe naših popotnikov poklikaj na spletno stran Popotniškega združenja Slovenije, kjer boš našel spletno revijo Globetrotter s prenekaterimi članki o pokrajinah, mestih in državah, po katerih so potovali. Kako je popotnica Petra Marinč doživljala potep po Teheranu in osvojila najvišji vrh v Iranu – Damavand, si preberi v tretjem delu Najboljši trekingi na svetu, s čimer boš spoznal marsikakšno podrobnost, ki ti uspe koristiti pri osvajanju velikih gorskih vzpetin. Vabimo te, da si ogledaš tudi Popotniški snep, v katerem nam je predstavila svoj vzpon na goro skupaj z moderatorjem Tilnom Nipičem. Dobra pripravljenost na potovanje v Teheran je ključna.

Ste vedeli?

  • Po perzijskem koledarju je v primerjavi z gregorijanskim koledarjem in letom 2023 v Iranu določeno leto 1401.
  • Spolnost izven zakona in prešuštvo sta z iransko zakonodajo kaznovani s smrtno kaznijo.
  • Tradicionalna iranska jed je sestavljena iz iranskega kebaba in dušenega riža, ki je obogaten z najbolj priljubljeno iransko začimbo žafranom.
  • Nečistovanje, homoseksualnost ter razmerje med nemuslimanom in muslimanko je lahko obsojeno na bičanje.
  • Potovanje v Teheran je varno, vendar za vstop v državo mogoče potrebuješ vizo.
  • Poleg plesa in alkohola, ki sta prepovedana, v javnosti ni dovoljeno nositi kratkih hlač.
  • Vikend v Iranu je opredeljen s četrtkom in petkom, medtem ko delovni dnevi potekajo od sobote do srede.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti

Prijava