Fakulteta za upravo Univerze v Ljubljani je konec marca s partnerstvom z drugimi univerzami sodelovala na Erasmus+ kombiniranem intenzivnem program (KIP). Tema je bila trajnost v podjetjih in »greenwashing«. Iz fakultete nas je bilo za program izbranih pet študentov, za pot in bivanje pa smo prejeli tudi štipendijo. Študentje smo se prijavili predvsem, ker nas je zanimala tematika, nihče od nas pa še nikoli ni bil na Poljskem.
Organizatorka programa je bila WSB Univerza na Poljskem. Program je potekal v mestu Dąbrowa Górnicza, ki se nahaja na jugozahodu države, blizu Katovic. Poleg študentov iz Ljubljane, so se programa udeležili tudi študentje iz univerz na Hrvaškem, v Belgiji, Litvi in na Češkem. Program je potekal deloma preko Zooma, glavni del pa v živo na univerzi in v Katovicah. Glavni cilj programa je bilo študente seznaniti z različnimi trajnostnimi praksami večjih podjetji in opozoriti na problematiko »greenwashinga«, ki se ga poslužuje veliko svetovnih korporacij. Poudarek je bil predvsem na Ciljih trajnostnega razvoja, ki so cilji zasnovani s strani Združenih Narodov. Trenutno je sedemnajst ciljev, ki obsegajo raznolika področja, med drugim življenje brez revščine, brez lakote, enakost in enakopravnost, skrb za okolje in obnovljive energije, mir in partnerstvo itd. Vsaka država ali podjetje znotraj države se trudi, da bi do leta 2030 vse te cilje tudi dosegli ali pa vsaj kaj izboljšali na vsakem področju. »Greenwashing« pa opredeljuje prakso organizacij, ki želijo le navidezno delovati, kot da delajo v smeri trajnosti, v resnici pa to počnejo zaradi drugačnih motivov in razlogov (ker je to popularen trend in s tem pridobijo več potrošnikov, ker se želijo izogniti kritiziranju, da lahko skrijejo druge vprašljive prakse itd.). V veliko primerih gre torej za lažno oglaševanje, za kar pa je prav, da podjetja nosijo tudi pravne posledice.
Glavne dejavnosti programa so bile predavanja, skupinsko delo in študijski obiski.
Del programa, ki je potekal prek spleta smo izvedli tri tedne pred fizičnim delom (7. in 14. marca). Pred prvim srečanjem so nas študente na podlagi izraženih interesov razdelili v sedem skupin po področjih: informacijska tehnologija (IT), finance, mediji, marketing, človeški viri (HR), zdravje in turizem. Naloga vsake skupine je bila, da se tekom programa izbere eno podjetje znotraj področja in se ga analizira z vidika trajnostnih praks in ciljev trajnostnega razvoja. Srečanja prek spleta so bila namenjena predstavitvi programa, razpravam o kulturnih razlikah med državami, predstavljeni so bili cilji trajnostnega razvoja, z vidika le-teh pa je bila predstavljena tudi Poljska.
Program v živo je potekal med 26. in 30. marcem. Bivali smo v hostlu v obrobju Katovic, do univerze pa smo se vsak dan peljali z vlakom. Prvi dan programa je potekal sprejem na univerzi in spoznavanje v manjših skupinah z »ice breaker« igrami in »design thinking« delavnico. Po spoznavanju je sledila priprava predstavitev držav. Študentje iz vsake države so pripravili zabavno predstavitev svoje države, tudi iz vidika trajnostnega razvoja. Pri Sloveniji smo predstavili splošne znamenitosti in zanimiva dejstva o trajnosti, v drugem delu pa smo se osredotočili na znamko Slovenia Green, ki združuje vse trajnostne destinacije v Sloveniji. Drugi dan je sledilo predavanje o tematiki »greenwashinga« in predavanje o vodenju financ in osebnemu proračunu, kar se študentom ni zdelo preveč uporabno, saj so bili glavni nasveti za varčevanje v stilu: ne kupuj kave in dragih banan pa boš lahko bolj prihranil. Verjetno so hoteli predstaviti za mlade oprijemljive nasvete. Naslednji dan je bil bolj aktiven saj smo obiskali muzej Silesian z moderno umetnostjo in rudarsko zgodovino mesta. Katovice so namreč znane po svojih rudnikih premoga, premog kurijo še danes, zaradi česar ima mesto umazane fasade, slab zrak in črn sneg. Pred tem smo se ustavili na študijskem obisku International Rescue Committee, kjer je bila predstavljena aktualna tematika ukrajinskih beguncev. Študijski obisk se je nadaljeval drugi dan z obiskom parcel podjetja KSSE, kjer si nismo ogledali notranjosti stavb, ampak smo dobrih dvajset minut stali na pločniku in v najhujšem vetru poskušali slišati predstavitev. Vse skupaj bi se lahko izvedlo v notranjosti, sploh če gradnja posestva za pridelovanje kave še ni v teku. Po zadnjem predavanju študentske aktivistke iz WSB o njeni izkušnji z okolijskim aktivizmom smo se lotili zaključevanja našega skupinskega dela in analize podjetji z vidika trajnostnih ciljev. Zadnji dan smo zaključili s prezentacijami, kjer so skupine predstavile raznolika podjetja med drugim Meta, SunContract, Airbnb, Apple itd. Po vseh predavanjih in skupinskem delu smo zagotovo odnesli veliko večjo razgledanost na področju trajnosti in večjo osveščenost o »greenwashingu«. Program je bil intenziven, a se je vseeno zdel prekratek, saj bi predavanj na to temo lahko poslušali še ogromno.
Med delom je bilo seveda poskrbljeno tudi za zabavo. Organiziran je bil bowling večer s pico, »international food break«, kjer je vsaka država prinesla svoje značilne specialitete, »city game« z lovom na zaklad in skupna večerja, pokazali pa so nam tudi trgovino z dobro vodko z lešniki imenovano Soplica.
Ker pa potovanje ne gre brez težav, smo tudi mi izkusili nekaj problemov z bivanjem, hrano in organizacijo. Res pa je, da je univerza prvič organizirala tak dogodek in prepričana sem, da se bodo naučili iz napak in v prihodnje pri nekaterih stvareh tudi bolj potrudili. Katovice pa so zagotovo mesto vredno obiska vsaj za en dan, sploh priporočam ogled muzeja Silesian. Vsekakor pa je sever Poljske morda lepši del, saj je na jugu še vedno močan vpliv industrije zaradi tradicije in ni močno usmerjen k turizmu in trajnosti. Se pa k temu zagotovo nagibajo in mislijo o prihodnosti, za kar pa je kombinirani intenzivni program tudi dokaz.