Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Na konec sveta, v Prekmurje

Poslušajte zvočni odlomek

Slovenija je zelo majhna država in mi Ljubljančani se radi pohvalimo, da smo po dobri uri vožnje v katerokoli smer že v drugi državi. Saj veste, Jesenice so samo 60 km stran, Koper je sicer malo več, 100 km, Brežice tudi, do Šentilja je pa celo 150 km. In v tem naštevanju vedno pozabimo na našo čudovito severovzhodno regijo – Prekmurje. Ker je pač tam nekje v kotu in izven glavnih prometnic v državi.

Vsebina

Naju je v Mursko Soboto pripeljalo delo, in ker je to mesto kar dve uri vožnje iz Ljubljane, sva se odločila, da po opravljenih obveznostih ostaneva tam še en dan in si ogledava okolico – da se nisva za brez veze vozila tako daleč. In nad tem, kar sva v Prekmurju videla in doživela, sva bila očarana!

Čudovita pokrajina, ravnice, grički, gozdovi, jezera, zanimiva arhitektura, dobra hrana, razvijajoča se turistična ponudba … Noro! Tukaj vam predstavljava najlepše kotičke Prekmurja.

Odranci

Cerkev v Odrancih je delo Plečnikovega asistenta Janeza Valentičiča in ima zelo pestro zgodovino, saj so jo poskušali zgraditi v času komunističnega režima, ki seveda ni bil naklonjen zidanju novih sakralnih objektov. Gradnjo so jim večkrat prepovedali, onemogočili, zaplenili material … ko so končno smeli začeti z deli, se je zgodila večja delovna nesreča in pod seboj pokopala osem delavcev. A pred približno desetimi leti je bila cerkev dokončana. Sedaj se lahko pohvali z izvrstnimi freskami znanega slovenskega slikarja Staneta Kregarja in zanimivo arhitekturo.

Lendava

V Lendavi imajo arhitekturno zanimiv Zavod za kulturo in promocijo, ki je delo madžarskega arhitekta, znanega po t.i. organski arhitekturi. Stavbo je poskušal narediti tako, da bo likovno skladna z okoljem. Oblika strehe naj bi tako spominjala na Lendavske gorice, hkrati pa je dodal še nekaj elementov iz mitologije na zunanje stebre in tako naredil stavbi fasado, ki govori zgodbo.
Kdor ima rad lepe razglede, se bo gotovo vzpel tudi na Vinarium, razgledni stolp v Lendavskih Goricah, ki ponuja pogled na gričevnato pokrajino spodaj. Po najinem skromnem mnenju je cena za vstop v ta stolp kar precej zasoljena, tako da sva si razgled pogledala kar od spodaj, in tudi ta ne razočara.

Bogojina

Prekmurje se lahko pohvali tudi s pravo Plečnikovo cerkvijo. Nahaja se v vasi Bogojina in je opazna že od daleč. Bel zvonik s tipičnimi Plečnikovimi stebrički vabi obiskovalca, da se ustavi in pogleda to umetnijo pobliže. Predvsem je zanimiv strop v notranjosti, ki je lesen in okrašen z lokalnimi rokodelskimi izdelki – lončenimi krožniki!

Mlin na Muri

Mlin na Muri blizu vasi Ižakovci sicer ne obratuje več, a se je tam vseeno vredno ustaviti, saj je to eden izmed plavajočih mlinov, ki jih je bilo nekoč na Muri ogromno. Zakaj je mlin plavajoč, se sprašujete? Zato, ker reka Mura rada poplavlja, in v primeru, da bi bil mlin fiksen, bi ga narasla voda hitro uničila. Plavajoči mlin pa se dvigne skupaj z nivojem vode in potem tudi spusti, ko reka upade. In ves ta čas lahko mlin normalno obratuje. Pametni so bili te prekmurski mlinarji, kajne?

Glavna atrakcija pa je danes verjetno lesen brod, ki še vedno prevaža avtomobile in pešce čez reko za simbolično vsoto denarja.

Veržej, Prlekija

Podoben, a še delujoči mlin se nahaja v bližnji vasi Veržej – a pozor! Veržej leži na drugi strani reke Mure, zato ne spada več v Prekmurje, ampak v Prlekijo! Ljudje tam so zelo občutljivi na to delitev. V Veržeju lahko človek vstopi v mlin in takoj zavoha vonj sveže mlete moke. Ko se oči navadijo na temo, pa se počasi pokažejo še vsa mlinska kolesa, jermeni, vreče moke … midva se nisva mogla upreti nakupu kilograma ajdove moke.

Pertoča

Za vse ljubitelje umetnosti je v Prekmurju še ena cerkev, ki skriva enega najlepših mozaikov sodobnega časa – delo slovenskega umetnika p. Ivana Rupnika. Obvezen postanek, če se nahajate v teh krajih.

Bukovniško jezero

Za zaključek dneva sva se odpeljala še do Bukovniškega jezera na Goričkem, ki ponuja idilične sprehajalne poti po okolici, mir, čudovito naravo in pa energetske točke! To so kraji, kjer naj bi bila posebna zdravilna energija. Oseba, ki ima kakšno težavo, se mora postaviti na za to namenjeno točko, tam stati približno 15 minut in pustiti dobri energiji, da naredi svoje. Če ne verjamete v to, pa vsaj uživajte v lepih razgledih in ptičjem petju.

Prekmurje tako ponuja res pester nabor zanimivosti: od raznolike arhitekture, čudovite narave, dobre hrane do termalnih vrelcev v mnogih toplicah.

Naju je Prekmurje očaralo in gotovo se spet vrneva – najverjetneje prideva na bograč-fest, ki bo konec avgusta v Lendavi.

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti

Prijava