Rezervirajte hostel pri nas ter se izognite višji ceni zaradi provizij posrednikov.

Dragulji preteklosti: Pompeji in Herculaneum

Vedno sem si želela obiskati Pompeje in vedno stremim k temu, da svoje želje uresničim, zato sem pred kratkim obiskala to čudovito arheološko mesto blizu Neaplja v Italiji.

Vsebina

V šoli smo se učili o starodavnem rimskem mestu, ki je pokrito s piroklastično snovjo, z zelo lahkimi, majhnimi kamenčki, ki so polni še manjših zračnih mehurčkov, ki so prišli iz vulkana. Fasciniralo me je, kako so mesto v 11. stoletju odkrili ljudje, ki so iskali starodavne in dragocene predmete, ki bi jih lahko prodali kraljevim družinam današnje Italije, Avstrije in Madžarske. Gledala sem dokumentarne filme o tem, kako so mesto pravzaprav izkopali šele v 20. stoletju in kako je šele pred kratkim postalo najpomembnejša arheološka turistična točka na svetu. Hkrati pa je mesto še vedno kraj preučevanja za arheologe, ki verjamejo, da lahko pod pepelom odkrijejo še veliko več.

Ko sem se pripravljala na svoje potovanje in brala o Pompejih, sem odkrila še dragulj, ki ga turisti velikokrat spregledajo – mesto Herculaneum. Nahaja se med Neapljem in Pompeji in je manjše, vendar bolje ohranjeno kot Pompeji. Stavbe v mestu so skoraj nepoškodovane, kljub temu da so stare več stoletij.
Če želite obiskati Pompeje, je najbolje leteti do Neaplja. Kar na letališču je povezava do glavne železniške postaje, kjer vas bo vožnja z družbo Alibus stala 5 evrov. Avtobus je lahko najti, saj se nahaja na koncu parkirišča na letališču. Vozovnico lahko kupite kar pri šoferju, železniška postaja pa je prva postaja po letališču, tako da se ne morete zgubiti.

Na glavni železniški postaji v Neaplju morate iti na podzemno železnico, na linijo Circumvesuviana. Vlak vas bo peljal po obali Neaplja do Vezuva. Sama sem najprej kupila vozovnico do mesta Herculaneum, saj je bližje Neaplju kot Pompeji in sem ga želela videti najprej. Vozovnica do postaje Herculaneum Scavi stane manj kot 3 evre.

Zelo pomembno je vedeti, da so postaje, kjer je arheološka točka, imenovane Scavi, kar v italijanščini pomeni izkopavanje. Če izstopite na postaji Herculaneum, namesto na postaji Herculaneum Scavi, boste pristali na postaji v modernem mestu.

Po 25-minutni vožnji prispete v Herculaneum. Dolga cesta pred postajo vas bo peljala do izkopov in arheološke točke, medtem pa boste prečkali očarljivo moderno mesto. Vstopnina je 11 evrov, prvo nedeljo v mesecu pa je brezplačna. Tukaj in v Pompejih so tudi brezplačne omarice za vaš nahrbtnik ali celo kovček, da lahko brez skrbi uživate v arheološkem čudežu.

Herculaneum je zares čudežno, dobro ohranjeno rimsko mesto. Tukaj so prav tako našli skupine ljudi, ki so se skušale zaščititi pred izbruhom Vezuva. Najdba je arheologom pomagala razumeti, kako se je izbruh zgodil, kako hiter je bil in kako so ljudje na izbruh reagirali. Med ljudmi so našli otroka, ki je držal svojega psa, kar se me je najbolj dotaknilo.

Arheologi so navdušeni nad Herculaneum in Pompeji, saj sta edina kraja, kjer lahko vidijo in preučujejo celotno sliko normalnega dneva v rimskem mestu, zamrznjenem v času, zahvaljujoč piroklastičnemu materialu. Kot vroč sneg je pokril vse, brez da bi poškodoval strukture in telesa in jih zavaroval za potomstvo. Če bi Vezuv bruhal lavo, bi bili mesti popolnoma uničeni in izgubljeni.

Po obisku Herculaneuma je možno iti še do Pompejev in obiskati dve arheološki točki v enem dnevu, ali pa splezati na Vezuv in obiskati Pompeje naslednji dan, za kar sem se odločila jaz.

Pred postajo Herculaneum Scavi je avtobusno podjetje, ki vozi vse do vrha Vezuva. Vozovnica stane okoli 20 evrov in vključuje vstopnino v narodni park ter vožnjo z avtobusom. Tako nimate skrbi, če bi radi v naravnem parku uživali malo dlje. Po 20 minutah vožnje z avtobusom, morate peš do kraterja. Teren je kar strm, zato priporočam udobne čevlje. Do vrha sem potrebovala pol ure, razgled pa je veličasten. Neverjetno je gledati v krater vulkana, ki je začel zgodbo Herculaneuma in Pompejev v letu 79 pred našim štetjem.

Ko sem se vrnila do postaje Herculaneum Scavi, sem se z linijo Circumvesuviana spet potovala do Pompejev in plačala 3 evre. Tam sem poiskala preprosto nastanitev, blizu postaje Pompeii Scavi, saj sem hotela biti prva v vrsti za obisk naslednji dan. Po vsej hoji in plezanju sem bila popolnoma izčrpana.

Naslednji dan sem spet v omarice spravila svoj nahrbtnik in za vstopnico plačala 15 evrov (vstopnina je prav tako brezplačna prvo nedeljo v mesecu). Ko sem vstopila v mesto, mi je vzelo dih. Pompeji so ogromni, osupljivi, pravo mesto, zamrznjeno v času, kjer lahko vidite, kako so Rimljani živeli, jedli, ljubili in organizirali svoje življenje. Preplavila so me čustva in mogla sem se malce usesti. Po 20 minutah sem bila pripravljena raziskovati mesto.

Po šestih urah sem prehodila vsako ulico, videla vsako hišo in zares uživala v Pompejih. Najverjetneje so 3 ure čisto dovolj, da vidite mesto. Pri vhodu ne pozabite vzeti zemljevida, kjer so označene pomembne stavbe.

Najbolj priljubljen je bordel, majhna stavba z le tremi sobami in erotičnimi freskami. Prijatelj, ki je v 80-ih letih obiskal Pompeje, mi je povedal, da so takrat bordel zaradi erotičnih slik lahko obiskali samo moški.

Meni je bila najbolj všeč hiša Vettii, ki se ponaša s čudovitimi, izjemno dobro ohranjenimi freskami. Freske so odlično restavrirali in so živih barv. Preprosto neverjetno je, da so bile naslikane pred skoraj tremi tisočletji.

Prav tako mi je bila všeč vila skrivnosti, hiša, ki se nahaja malce izven mesta na drugi strani pokopališča. Arheologi niso prepričani, čemu je služila hiša. Freske prikazujejo bike in ljudi v nekakšnem ritualu, zato mislijo, da je povezana s kakšnim kultom, vendar je še vedno skrivnost, kot pove že ime.

Zelo všeč mi je bilo tudi gledališče. Akustika je tako dobra, da sem lahko slišala vodiča s kitajskimi turisti blizu odra, medtem ko sem jaz sedela v zadnji vrsti. Tukaj sem se tudi naučila, da je gledališče polkrožna struktura in da je amfiteater okrogel in združuje dva polkroga, kar bi danes bil stadion.

Pompeji te naučijo ogromno o vsakodnevnem rimskem življenju in o tem, kako zelo podobno je našemu življenju. Všeč so mi bile restavracije, ki si jih našel po vsem mestu. Prepoznaš jih lahko zaradi te pametne strukture: marmorna miza z velikimi vazami, kjer so hranili hrano in jo obdržali toplo zaradi ognja, ki je gorel za njo. Stranke so si lahko hrano ogledali in lastniki restavracij so hrano zlahka stregli in jo ohranili toplo. Zelo zanimivo.

Pompeji in Herculaneum sta mi bila zelo všeč. Občutek, da sem bila v kraju, kjer so stoletja nazaj živeli življenja, podobna našim, bo za vedno v mojem srcu.

Povezave:

Sorodni članki

Rezervirajte oglede, zanimivosti in znamenitosti 10% ceneje

Prijava